Príbehy, ktoré píše futbal #2: “Mocní Maďari”

Zdroj: fifa.com

O tom, že aj neveľké národy môžu dominovať futbalovému svetu sme sa presvedčili už v poslednom článku o Uruguaji. Dnes si povieme niečo o možno najlepšom národnom tíme aký kedy hral. Zároveň si povieme niečo o ich obrovskej športovej tragédii v Berne.

Zlatý tím

Mocní Maďari, Úžasní Maďari alebo Zlatý tím boli prezývky tohto národného tímu, ktorý sa začal formovať v roku 1950, po Majstrovstvách sveta. Tieto Majstrovstvá sa zapísali čiernymi písmenami do histórie brazílskeho futbalu a naopak zlatými do sŕdc Uruguajcov. Maďarsko sa na šampionáte nezúčastnilo ale krátko po ňom už začal vyhrávať čo sa dalo. Medzi rokmi 1950-1956 vyhrali maďarský futbalisti 42 zápasov, uhrali 7 remíz a prehrali iba raz(o tom si povieme o chvíľu). Olympiáda v Helsinkách im vyšla na výbornú. Zlaté medaile, ktoré tam získali im dali prezývku Zlatý tím. Maďarská hra by sa dala charakterizovať ako prvý veľký úspech takzvaného Totálneho futbalu, ktorý neskôr preslávil Ajax Amsterdam a Johan Cruyff. Hoci totálny futbal začal v 30.rokoch v rakúskej reprezentácii, vtedy známej ako Wunderteam a neskôr v 40.rokoch v Argentíne. Tamojší gigant River Plate ho zdokonalil a získal prezývku La máquina, po našom mašina. Cieľom totálneho futbalu bolo rozdupať, prevalcovať súpera brutálnou útočnou silou. Práve tento štýl si osvojila maďarská futbalová reprezentácia pod vedením Gusztava Sebesa a začali dominovať reprezentačnej scéne. Zápas storočia(ang.: Match of the Century) odohrali Angličania proti Maďarsku pred 105 tisícovou kulisou na Wembley. Hostia zvíťazili 6-3 a predĺžili sériu neporaziteľnosti na 25 zápasov. S takouto výbornou formou odišli na turnaj Majstrovstiev sveta, ktorý sa konal vo Švajčiarsku.

zdroj: magicalmagyars.com

Majstrovstvá sveta 1954

Maďari boli známy formáciou 2-3-3-2 s dvojicou obrancov a smrtiacim tandemov v útoku, Ferenc Puskás a Sándor Kocsis. Medzi ďalšie dôležité opory patrili Nándor Hidegkuti, Zoltán Czibor, József Bozsik a Gyula Grosics. Turnaj začali “zľahka” výhrou 9-0 nad Južnou Kóreou. Hetrikom sa zaskvel Sándor Kocsis, ktorý v tom čase hral za Honvéd, no neskôr obliekal dres FC Barcelona. Dva góly vstrelil jeho “parťák” z útoku Puskás, ktorý sa naopak stal súčasťou histórie Realu Madrid.

zdroj: puskas.com

Ďalší zápas na turnaji proti Západnému Nemecku vyhrali 8-3 ale nemecký “kouč” Sepp Herberger výrazne rotoval zostavu a to sa neskôr ukázalo ako kľúčový ťah. Teraz Maďarov čakala v štvrťfinále Brazília a tá po finálovom sklamaní na Maracane spred štyroch rokov opäť chcela vyhrať Mundial. Avšak maďarský tím im nedal žiadnu šancu. Brazília si musela počkať ešte roky. Po výsledku 4-2 sa do semifinále s Uruguajom prebojoval Zlatý tím. Opäť strelecky podržal Kocsis, ktorý sa stal aj najlepším strelcom turnaja, kedže Puskás nehral pre zranenie. Rovnako chýbal aj v semifinále ale zas a znovu dominoval Kocsis. V predĺžení dal dva góly a po výsledku 4-2 boli maďarskí hráči vo finále.

zdroj: hungarytoday.hu

Zázrak v Berne

Pred finále to vyzeralo na jednoznačnú záležitosť. Veď predsa v prvom zápase porazili Nemecko 8-3 a navyše Puskás mohol vo finále hrať. Priebeh zápasu tomu však nenasvedčoval. Hoci už v 8.minúte viedli Maďari 2-0, v 10.minúte znížili nemeckí futbalisti na 1-2 a v 18.minúte vyrovnali. Herbergerov ťah z prvého zápasu proti Maďarsku sa v priebehu zápasu ukázal byť geniálny. Maďarský tím bol po celom turnaji unavený, kedže kľúčoví hráči neoddychovali a v 84.minúte dal víťazný gól Západného Nemecka Helmut Rahn. Maďari odišli domov s prázdnymi rukami, respektíve “iba” so striebornými medailami. Zápas poznačil aj hustý dážď a Nemci mali v rukáve eso. Adi Dassler, zakladateľ firmy Adidas, vynašiel skrutkovacie štuple(kolíky) na kopačky, ktoré boli v daždivých podmienkach enormnou výhodou. Nemci tak získali svoj prvý titul Majstrov sveta po finálovom výsledku 3-2 . Hoci Maďari nezvíťazili dodnes sa považujú za najlepší národný tím aký kedy hral. Tu však Zlatý tím neskončil.

zdroj: dw.com

Neskorá fáza a rozpad

Tím Gusztáva Sebesa neprehral žiadny z 19 zápasov po Majstrovstvách sveta 1954. Avšak v roku 1956 bol Sebes vyhodený z pozície trénera. Zostal však prezidentom Maďarského olympíjskeho výboru a viceprezidentom UEFA až do roku 1960. Mnohý hráči sa odmietli vrátiť do vlasti po vypuknutí revolúcie v roku 1956 a odišli napríklad aj do Španielska. Puskás hral za Real Madrid a Kocsis so Cziborom za FC Barcelona. Tím sa tak rozpadol a maďarský futbal už nikdy nedal do kopy takúto skupinu výnimočných hráčov. Ich nasledovníci už nedorástli veľkosti Zlatého tímu. Výkony tohto tímu za 6 rokov boli mimoriadne pozoruhodné a Maďarsko delil iba jeden jediný zápas od toho, aby sa zapísali do histórie ako národ, ktorý zdvihol nad hlavu trofej z Majstrovstiev sveta vo futbale.

zdroj: soccerjury.com